EATON XTAE115GS1B150 IEC Starter | BH8NGA
EATON XTAE115GS1B150 Electronic Motor Starter, 115 A, Side-Mounted, 220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz, 90 mm, 120-150 A
Item: BH8NGAModel: XTAE115GS1B150
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 115A
Auxiliary Contacts Side Mounted
Coil Voltage 220-240V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame G
Frame Size 90 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)