EATON XTAE065DS1T040 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VAC | BH8MVJ
EATON XTAE065DS1T040 Electronic Motor Starter, 65 A, Side-Mounted, 24 V 50/60 Hz, 1No-1Nc, D Frame, 24-40 A
Item: BH8MVJModel: XTAE065DS1T040
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Auxiliary Contacts Side Mounted
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)