EATON XTAE115G00T100 IEC Starter | BH8NEC
EATON XTAE115G00T100 Electronic Motor Starter, 115 A, 24 V 50/60 Hz, 0No-0Nc, G Frame, 90 mm, 70-100 A
Item: BH8NECModel: XTAE115G00T100
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 115A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame G
Frame Size 90 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)