EATON XTAE065D00R3E045 IEC Starter | BH8MPQ
EATON XTAE065D00R3E045 Electronic Motor Starter, 65 A, 12 V 50/60 Hz, 0No-0Nc, D Frame, 55 mm, 9-45 A C396
Item: BH8MPQModel: XTAE065D00R3E045
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Coil Voltage 12V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 9 3/4"
Length 7 1/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 9-45A
Overload Relay Type C396
Product Datasheet eaton-xtae065d00r3e045.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 4.938"