EATON XTAR012B21R3E005 Reversing Electronic Motor Starter, 12 A, 12 V 50/60 Hz, 2No-2No, B Frame, 1-5 A C396
Item: BH8QZQModel: XTAR012B21R3E005
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 12V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 9 3/8"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 1-5A
Overload Relay Type C396
Product Datasheet eaton-xtar012b21r3e005.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 6.313"