EATON XTAE065D00R057 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 12 VAC | BH8MPR
EATON XTAE065D00R057 Electronic Motor Starter, 65 A, 12 V 50/60 Hz, 0No-0Nc, D Frame, 55 mm, 40-57 A
Item: BH8MPRModel: XTAE065D00R057
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Coil Voltage 12V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)