EATON XTAE065D00G3E075 IEC Starter | BH8MMQ
EATON XTAE065D00G3E075 Electronic Motor Starter, 65 A, 190 V 50 Hz, 220 V 60 Hz, 0No-0Nc, D Frame, 15-75 A C396
Item: BH8MMQModel: XTAE065D00G3E075
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Coil Voltage 190-220V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 9 3/4"
Length 7 1/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 15-75A
Overload Relay Type C396
Product Datasheet eaton-xtae065d00g3e075.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 4.938"