EATON XTAE065D00F3E075 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 230 VAC | BH8MMP
EATON XTAE065D00F3E075 Electronic Motor Starter, 65 A, 230 V 50 Hz, 0No-0Nc, D Frame, 55 mm, 15-75 A C396
Item: BH8MMPModel: XTAE065D00F3E075
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Coil Voltage 230V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 9 3/4"
Length 7 1/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 15-75A
Overload Relay Type C396
Product Datasheet eaton-xtae065d00f3e075.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 4.938"