EATON XTAE050DS1B010 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 220/240 VAC | BH8MHH
EATON XTAE050DS1B010 Electronic Motor Starter, 50 A, Side-Mounted, 220-240 V, 50/60 Hz, 1No-1Nc, 55 mm, 6-10 A
Item: BH8MHHModel: XTAE050DS1B010
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 50A
Auxiliary Contacts Side Mounted
Coil Voltage 220-240V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)