EATON XTAE050D00WD016 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 48 VDC | BH8MFZ
EATON XTAE050D00WD016 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 50 A, 48-60 Vdc, 0No-0Nc, D Frame, 55 mm, 12-16 A
Item: BH8MFZModel: XTAE050D00WD016
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 50A
Coil Voltage 48-60V DC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame D
Frame Size 55 mm
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)