EATON XTAE050D00R016 IEC Starter | BH8MDR
EATON XTAE050D00R016 Electronic Motor Starter, 50 A, 12 V 50/60 Hz, 0No-0Nc, D Frame, 55 mm, 12-16 A
Item: BH8MDRModel: XTAE050D00R016
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 50A
Coil Voltage 12V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)