EATON XTAE040DS1B016 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 220/240 VAC | BH8LYB
EATON XTAE040DS1B016 Electronic Motor Starter, 40 A, Side-Mounted, 220-240 V, 50/60 Hz, 1No-1Nc, 55 mm, 12-16 A
Item: BH8LYBModel: XTAE040DS1B016
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 40A
Auxiliary Contacts Side Mounted
Coil Voltage 220-240V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)