EATON DH261FWK-GCL Heavy Duty Safety Switch, 600 VAC, 30A, 2P
Get it by Monday, Apr 13
€7,126.46 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 30A |
| Enclosure Material | Stainless Steel |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible Without Neutral |
| Height | 8 1/2" |
| Length | 20" |
| Max. Hp Rating | 7.5, 10 Hp/15 Hp (1PH @480, 600 V TD/600V DC) |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 4X |
| Notes | Suitable For Service Entrance Use. Can Be Field Modified To Meet NEMA 3R Rainproof Requirements When A Factory Provided Drain Hole Is Opened. |
| Number Of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 2 |
| Special Features | Corrosion Resistant, Enhanced Visible Blade |
| Type | Heavy Duty Fusible Safety Switch |
| Voltage | 600V |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 9 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9 |
| Ship height (cm) | 21.59 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 24.13 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Nema Enclosure Rating | Amps | Number Of Poles | Number Of Wires | Enclosure Material | Voltage | Protection Method | Environment | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
DH221NRKLLV | NEMA 3R | 30A | 2 | 3 | Galvanized Steel | 240V | - | - | €1,449.19 | |
![]() |
DH221NWKV | NEMA 4X | 30A | 2 | 3 | Stainless Steel | 240V | - | - | - | RFQ
|
![]() |
DH221NRKV | NEMA 4X | 30A | 2 | 3 | Stainless Steel | 240V | - | - | €1,334.81 | |
![]() |
DH222NRKG-PM | NEMA 3R | 60A | 2 | 3 | Galvanized Steel | 240V | - | - | €2,451.20 | |
![]() |
DH222NGKV | NEMA 3R | 60A | 2 | 3 | Galvanized Steel | 240V | - | - | - | RFQ
|
![]() |
DH222NWKV | NEMA 4X | 60A | 2 | 3 | Stainless Steel | 240V | - | - | €6,339.44 | |
![]() |
DH222NRK-PM | NEMA 3R | 60A | 2 | 3 | Galvanized Steel | 240V | - | - | €2,367.98 |
Explore Products
- ABUS 74/40 KAX3 YELLOW Lockout Padlock Key Alike Yellow
- MAIN FILTER INC. MF0428817 SH74083 Hydraulic Filter, Stainless Steel Fiber, 20 Micron, Viton Seal, 5.66 Inch Height
- WINTERS INSTRUMENTS D81RIR18CCBSF2N Isolation Ring, Flange Sensor, 18 Inch, Cs Centre, Buna-N, Cs Plates, Filled
- NTN UELPL208-108D1W3 Mounted Ball Bearing 1-1/2 Inch Bore
- STEEL KING AG42144M475108A Pallet Rack Add-On Unit, 111 Inch x 42 Inch x 12 ft, 12 ga Beams, 14 ga Uprights
- BROAN NUTONE 99270479 Receptacle
- PEER CHAIN 44576 Roller Chain, C2050 Pitch, 50 Feet Length
- STEARNS BRAKES 105663100002 Brake-Breather Drain
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Circulator Motors
- Shakers and Rotators
- Tower Light Mounts and Bases
- Corrugated Tubing
- Greases
- LOUISVILLE L-3016 Series Fiberglass Step Ladders
- CONDOR Hi-Vis Pigskin Leather Orange Palm Gloves
- DESTACO 351 Series Pull Action Latch Clamps, Narrow Base
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 1 Inch x 60 Yard per Roll
- ANVIL 2808 Series Standard Buttweld Lateral Anvilets
- NOTRAX Flexdek Wet Area Mattings
- HARLOFF Malignant Hyperthermia Carts
- DAYTON Pump Pistons
- GATES Super HC XP Notched Premium V-Belts
- PROTO Breaker Bars
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DH261FWK-GCL Heavy Duty Safety Switch, 600 VAC, 30A, 2P
€7,126.46 /unit



