EATON XTAE032C10W2P4 IEC Starter | BH8LMH
EATON XTAE032C10W2P4 Electronic Motor Starter, 32 A, 42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 1.6-2.4 A
Item: BH8LMHModel: XTAE032C10W2P4
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 32A
Coil Voltage 42V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 1.6-2.4A
Product Datasheet eaton-xtae032c10w2p4.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 4.15"