EATON XTAE050D00U3E075 IEC Starter | BH8MFH
EATON XTAE050D00U3E075 Electronic Motor Starter, 50 A, 24 V 50 Hz, 0No-0Nc, D Frame, 55 mm, 15-75 A C396
Item: BH8MFHModel: XTAE050D00U3E075
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 50A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 9 3/4"
Length 7 1/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 15-75A
Overload Relay Type C396
Product Datasheet eaton-xtae025c01t5e020.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 4.938"