EATON XTAE032C10W010 IEC Starter | BH8LMF
EATON XTAE032C10W010 Electronic Motor Starter, 32 A, 42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 6-10 A
Item: BH8LMFModel: XTAE032C10W010
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Coil Voltage 42V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 6-10A
Product Datasheet eaton-xtae032c10w010.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 4.15"