EATON XTAE032C01R1P6 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 12 VAC | BH8KMZ
EATON XTAE032C01R1P6 Electronic Motor Starter, 32 A, 12 V 50/60 Hz, 1Nc, C Frame, 45 mm, 1.0-1.6 A
Item: BH8KMZModel: XTAE032C01R1P6
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 32A
Coil Voltage 12V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 1-1.6A
Product Datasheet eaton-xtae032c01r1p6.pdf
Width 4.15"