EATON XTAE032C01N2P4 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 400 VAC | BH8KLM
EATON XTAE032C01N2P4 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 32 A, 400 V 50 Hz, 1Nc, C Frame, 45 mm, 1.6-2.4 A
Item: BH8KLMModel: XTAE032C01N2P4
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Coil Voltage 400V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 1.6-2.4A
Product Datasheet eaton-xtae032c01n2p4.pdf
Width 4.15"