EATON XTAE009B10CP60 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 415/480 VAC | BH8CQQ
EATON XTAE009B10CP60 Electronic Motor Starter, 9 A, 415 V 50 Hz, 480 V 60 Hz, 1No, B Frame, 45 mm, 0.4-0.6 A
Item: BH8CQQModel: XTAE009B10CP60
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 9A
Coil Voltage 415-480V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)