EATON XTAE025C10TD5E020 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 208 VAC | BH8JXD
EATON XTAE025C10TD5E020 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 25 A, 24-27 Vdc, 1No, C Frame, 45 mm, 4-20 A Xtoe
Item: BH8JXDModel: XTAE025C10TD5E020
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 24-27V DC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 6.3"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 4-20A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtae025c10td5e020.pdf
Width 4.35"