EATON XTAE025C10G006 IEC Starter | BH8JPD
EATON XTAE025C10G006 Electronic Motor Starter, 25 A, 190 V 50 Hz, 220 V 60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 4-6 A
Item: BH8JPDModel: XTAE025C10G006
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 190-220V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 4-6A
Product Datasheet eaton-xtae025c01t5e020.pdf
Width 4.15"