EATON XTAE025C10BD001 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 220 VDC | BH8JKA
EATON XTAE025C10BD001 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 25 A, 200-240 Vdc, 1No, C Frame, 45 mm, 0.6-1 A
Item: BH8JKAModel: XTAE025C10BD001
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 200-240V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.6-1A
Product Datasheet eaton-xtae025c10bd001.pdf
Width 4.15"