EATON XTAE025C10ADP24 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 120 VDC | BH8JHY
EATON XTAE025C10ADP24 Electronic Motor Starter, 25 A, 110-130 Vdc, 1No, C Frame, 45 mm, 0.16-0.24 A
Item: BH8JHYModel: XTAE025C10ADP24
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 110-130V DC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.16-0.24A
Product Datasheet eaton-xtae025c10adp24.pdf
Width 4.15"