EATON XTAE025C10AD001 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 120 VDC | BH8JHA
EATON XTAE025C10AD001 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 25 A, 110-130 Vdc, 1No, C Frame, 45 mm, 0.6-1 A
Item: BH8JHAModel: XTAE025C10AD001
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 110-130V DC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.6-1A
Product Datasheet eaton-xtae025c10ad001.pdf
Width 4.15"