EATON XTAE025C01WD3EP05 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 48 VDC | BH8JEY
EATON XTAE025C01WD3EP05 Electronic Motor Starter, 25 A, 48-60 Vdc, 1Nc, C Frame, 45 mm, 0.1-0.5 A C396
Item: BH8JEYModel: XTAE025C01WD3EP05
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 48-60V DC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 8"
Length 5 7/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)