EATON XTAE025C01H3E002 IEC Starter | BH8HWJ
EATON XTAE025C01H3E002 Electronic Motor Starter, 25 A, 240-277 V, 50/60 Hz, 1Nc, C Frame, 45 mm, 0.4-2.0 A C396
Item: BH8HWJModel: XTAE025C01H3E002
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 240-277V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 8"
Length 5 7/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)