EATON XTAE025C01H004 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 240/277 VAC | BH8HVZ
EATON XTAE025C01H004 Electronic Motor Starter, 25 A, 240 V 50 Hz, 277 V 60 Hz, 1Nc, C Frame, 45 mm, 2.4-4 A
Item: BH8HVZModel: XTAE025C01H004
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 240-277V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 2.4-4A
Product Datasheet eaton-xtae025c01h004.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 1.38"