EATON XTAE018C10TD5E1P6 IEC Starter | BH8HHN
EATON XTAE018C10TD5E1P6 Electronic Motor Starter, 18 A, 24-27 Vdc, 1No, C Frame, 45 mm, 0.33-1.65 A Xtoe
Item: BH8HHNModel: XTAE018C10TD5E1P6
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 24-27V DC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.33-1.65A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtae018c10td5e1p6.pdf
Width 1.38"