EATON XTAE018C10TD1P6 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VDC | BH8HHB
EATON XTAE018C10TD1P6 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 18 A, 24-27 Vdc, 1No, C Frame, 45 mm, 1.0-1.6 A
Item: BH8HHBModel: XTAE018C10TD1P6
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 24-27V DC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 1-1.6A
Product Datasheet eaton-xtae018c10td1p6.pdf
Width 1.38"