EATON XTAE018C10TD006 IEC Starter | BH8HHA
EATON XTAE018C10TD006 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 18 A, 24-27 Vdc, 1No, C Frame, 45 mm, 4-6 A
Item: BH8HHAModel: XTAE018C10TD006
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 24-27V DC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 4-6A
Product Datasheet eaton-xtae018c10td006.pdf
Width 1.38"