EATON XTAE018C10T010 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VAC | BH8HGK
EATON XTAE018C10T010 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 18 A, 24 V 50/60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 6-10 A
Item: BH8HGKModel: XTAE018C10T010
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 6-10A
Product Datasheet eaton-xtae018c10t010.pdf
Width 1.38"