EATON XTAE018C10T5E1P6 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 208 VAC | BH8HGQ
EATON XTAE018C10T5E1P6 Electronic Motor Starter, 18 A, 24 V 50/60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 0.33-1.65 A Xtoe
Item: BH8HGQModel: XTAE018C10T5E1P6
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.33-1.65A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtae018c10t5e1p6.pdf
Width 1.38"