EATON XTAE018C10T001 IEC Starter | BH8HGD
EATON XTAE018C10T001 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 18 A, 24 V 50/60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 0.6-1 A
Item: BH8HGDModel: XTAE018C10T001
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.6-1A
Product Datasheet eaton-xtae025c01t5e020.pdf
Width 1.38"