EATON XTAE018C10RP40 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 12 VAC | BH8HGE
EATON XTAE018C10RP40 Electronic Motor Starter, 18 A, 12 V 50/60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 0.24-0.40 A
Item: BH8HGEModel: XTAE018C10RP40
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 12V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.24-0.4A
Product Datasheet eaton-xtae025c01t5e020.pdf
Width 1.38"