EATON XTAE018C10L010 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 380/440 VAC | BH8HCL
EATON XTAE018C10L010 Electronic Motor Starter, 18 A, 380 V 50 Hz, 440 V 60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 6-10 A
Item: BH8HCLModel: XTAE018C10L010
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 380-440V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 6-10A
Product Datasheet eaton-xtae018c10l010.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 1.38"