EATON XTAE018C10L3EP05 IEC Starter | BH8HCV
EATON XTAE018C10L3EP05 Electronic Motor Starter, 18 A, 380-440 V, 50/60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 0.1-0.5 A C396
Item: BH8HCVModel: XTAE018C10L3EP05
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 380-440V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 8"
Length 5 7/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)