EATON XTAE018C10GP60 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 190/220 VAC | BH8HBR
EATON XTAE018C10GP60 Electronic Motor Starter, 18 A, 190 V 50 Hz, 220 V 60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 0.4-0.6 A
Item: BH8HBRModel: XTAE018C10GP60
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 190-220V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.4-0.6A
Product Datasheet eaton-xtae018c10gp60.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 1.38"