EATON XTAE018C10H3E002 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 240/277 VAC | BH8HCE
EATON XTAE018C10H3E002 Electronic Motor Starter, 18 A, 240-277 V, 50/60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 0.4-2.0 A C396
Item: BH8HCEModel: XTAE018C10H3E002
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 240-277V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 8"
Length 5 7/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)