EATON XTAE018C10DP16 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 550/600 VAC | BH8GZG
EATON XTAE018C10DP16 Electronic Motor Starter, 18 A, 550 V 50 Hz, 600 V 60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 0.1-0.16 A
Item: BH8GZGModel: XTAE018C10DP16
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 550-600V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.1-0.16A
Product Datasheet eaton-xtae018c10dp16.pdf
Width 1.38"