EATON XTAE018C10BP24 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 220/240 VAC | BH8GXZ
EATON XTAE018C10BP24 Electronic Motor Starter, 18 A, 220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 0.16-0.24 A
Item: BH8GXZModel: XTAE018C10BP24
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 220-240V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.16-0.24A
Product Datasheet eaton-xtae018c10bp24.pdf
Width 1.38"