EATON XTAE018C10AD001 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 120 VDC | BH8GVC
EATON XTAE018C10AD001 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 18 A, 110-130 Vdc, 1No, C Frame, 45 mm, 0.6-1 A
Item: BH8GVCModel: XTAE018C10AD001
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 110-130V DC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.6-1A
Product Datasheet eaton-xtae025c01t5e020.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 1.38"