EATON XTAE018C01E3EP05 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 208 VAC | BH8GFY
EATON XTAE018C01E3EP05 Electronic Motor Starter, 18 A, 208 V 50 Hz, 1Nc, C Frame, 45 mm, 0.1-0.5 A C396
Item: BH8GFYModel: XTAE018C01E3EP05
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 208V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 8"
Length 5 7/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)