EATON XTAE007B10TDP24 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VDC | BH8BWF
EATON XTAE007B10TDP24 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 7 A, 24 Vdc, 1No, B Frame, 45 mm, 0.16-0.24 A
Item: BH8BWFModel: XTAE007B10TDP24
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 7A
Coil Voltage 24V DC
Contact Configuration 1 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)