EATON XTAE018C01AD1P6 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 120 VDC | BH8GBK
EATON XTAE018C01AD1P6 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 18 A, 110-130 Vdc, 1Nc, C Frame, 45 mm, 1.0-1.6 A
Item: BH8GBKModel: XTAE018C01AD1P6
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 110-130V DC
Contact Configuration 1 NC
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 1-1.6A
Product Datasheet eaton-xtae018c01ad1p6.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 1.38"