EATON XTAE015B10H3EP05 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 240/277 VAC | BH8FQL
EATON XTAE015B10H3EP05 Electronic Motor Starter, 15 A, 240-277 V, 50/60 Hz, 1No, B Frame, 45 mm, 0.1-0.5 A C396
Item: BH8FQLModel: XTAE015B10H3EP05
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 240-277V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 8"
Length 5 7/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)