EATON XTAE065D00WD065 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 48 VDC | BH8MTF
EATON XTAE065D00WD065 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 65 A, 48-60 Vdc, 0No-0Nc, D Frame, 55 mm, 50-65 A
Item: BH8MTFModel: XTAE065D00WD065
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Coil Voltage 48-60V DC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame D
Frame Size 55 mm
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)