EATON XTAE015B10E001 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 208 VAC | BH8FMP
EATON XTAE015B10E001 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 15 A, 208 V 60 Hz, 1No, B Frame, 45 mm, 0.6-1 A
Item: BH8FMPModel: XTAE015B10E001
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 208V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 60 Hz
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)