EATON XTAE015B10D012 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 550/600 VAC | BH8FMJ
EATON XTAE015B10D012 Electronic Motor Starter, 15 A, 550 V 50 Hz, 600 V 60 Hz, 1No, B Frame, 45 mm, 9-12 A
Item: BH8FMJModel: XTAE015B10D012
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 550-600V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)