EATON XTAE015B10BD3E008 IEC Starter | BH8FLG
EATON XTAE015B10BD3E008 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 15 A, 220 Vdc, 1No, B Frame, 45 mm, 1.6-8 A C396
Item: BH8FLGModel: XTAE015B10BD3E008
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 220V DC
Contact Configuration 1 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Height 8"
Length 5 7/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)