EATON XTAE015B01WD2P4 IEC Starter | BH8FFM
EATON XTAE015B01WD2P4 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 15 A, 48 Vdc, 1Nc, B Frame, 45 mm, 1.6-2.4 A
Item: BH8FFMModel: XTAE015B01WD2P4
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 48V DC
Contact Configuration 1 NC
Frame B
Frame Size 45 mm
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)